Pankreas Sağlığı Koruma Yolları
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Pankreas Sağlığı Koruma Yolları

Pankreas sağlığı, Vücut sağlığı için oldukça önemli bir organdır. Pankreas, midenin arkasında bulunan ve gıdaları sindirmeye yardımcı olan sıvıları salgılayan organdır. Midedeki hazmı kolaylaştıran ve sıvı salgılama görevini üstlenen pankreas insan vücudunda oldukça önemli bir organdır. Pankreas problemi yaşandığında tedavi yöntemleri elbette vardır. Fakat henüz hasta değilseniz pankreas sağlığına dikkat etmeniz sizin elinizdedir. Pankreas da diğer organlar gibi vücuda alınan besinlerle sağlığını devam ettirmektedir. Düzenli beslenmek ve sağlıklı gıdalarla beslenmek pankreas sorunları yaşamamak için kişide fayda sağlayacaktır. Pankreas sağlığını korumak için ne yapmanız gerektiğini bilmiyorsanız hep birlikte öğrenelim. Bilinmesi gereken şudur ki, pankreas sağlığını korumak mümkündür.

Pankreas sağlığını korumak için yapılması gerekenler
  • Turpgiller tüketimine önem verilmeli: Yapılan araştırmalar sonucunda turpgillerin pankreas üzerinde oldukça olumlu etkileri olduğu anlaşılmıştır. Ayrıca pankreas sağlığı için Brüksel lahanası, brokoli. Karnı bahar, lahana yemenin kişiyi pankreas kanserinden koruduğu açıklanmıştır. Bu tür sebze tüketimleri pankreas sağlığı açısından, hastalığa ve kansere yakalanmaması açısından oldukça büyük önem taşımaktadır. Bu gibi sebze tüketimini arttırmanız da pankreas sağlığı için fayda vardır.
  • Sigara ve alkolden uzak durulmalı: Pankreas sağlığı için sigara ve alkol kullanımı kişide var olmamalıdır. Sigara ve alkolün tüm vücuda olduğu gibi pankreasa da olumsuz etkileri oldukça büyüktür. Sigara ve alkol alışkanlığı olan kimselerin pankreas kanserine yakalanma ihtimalleri çok büyüktür. Bu nedenden dolayı sağlıklı bir pankreas için alkol ve sigara tüketimini daha fazla zaman geçmeden durdurmalısınız.
  • Sağlıksız gıdalar tüketmemelisiniz: Sağlıksız gıdaların başında gazlı içecekler, kızartılmış gıdalar, işlenmiş gıdalar, rafine unlar ve daha birçok hazır gıda sağlıksız besinler dahilindedir. Bu tür gıdalar yüksek miktarda yağ içermektedir ve pankreasa doğrudan zarar veren bileşenler içermektedir. Yapılan araştırmalara göre sağlıksız gıdaların pankreas kanserine neden oldukları belirtilmektedir. Hazır besinlerle beslenen, koruyucu katkı maddelerini vücuda fazlasıyla alan insanlarda pankreas kanseri riski çok daha fazla olmaktadır. Bu nedenle öğünlerimizi kendimiz hazırlamalıyız. Düzenli ve sağlıklı beslenmeliyiz. Glikozdan, hazır gıdalardan, koruyucu madde içeren besinlerden, uzun süre kalabilen veya bozulmayan yiyeceklerden uzak durmalıyız.
  • Pankreası arındırmak için yapılması gerekenler: Pankreas sindirime yardımcı olan seri bir enzimin sentezlenmesinden sorumludur. Pankreası arındırmak için bol miktarda portakal, kivi, mango, çilek gibi meyveler tüketmelisiniz. Ayrıca 10 gün boyunca pankreas açısından faydalı olan meyve çeşitlerinin suyunu devamlı içerek pankreası arındırabilir yani temizleyebilirsiniz. Evde hazırlanan şeker katılmamış meyve suları pankreasın temizlenmesinde çok büyük rol oynamaktadır. Bol miktarda antioksidan içeren besinler tüketmek pankreası temizlediği gibi bir yandan da pankreası güçlendirmektedir.
Pankreası kuvvetlendirme yolları
  • Doğal meyve suyunu kendiniz hazırlayarak sabahları aç karnına içmeniz pankreas sağlığına fayda sağlamaktadır. (Doğal meyve sularına şeker kullanmayın)
  • 1 fincan Brüksel lahana buğulama, 1 bardak havuç suyu, yarım bardak su, 1 tane kereviz sapı hepsini blenderden geçirip öğle arasında içmek.
  • 1 tane yumuşak enginar, 1 fincan aloe vera suyu, yarım limon ve yarım bardak su ile blenderden geçirerek içmek.
  • 1 dilim papaya, 1 çorba kaşığı keten tohumu, yarım bardak su,3 tane badem blenderden geçirerek içmek.

Pankreas Sağlığı Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Pankreas Şişmesi Belirtileri ve Tedavisi

Pankreas Şişmesi Belirtileri ve Tedavisi

Pankreas Büyümesi Belirtileri ve Tedavisi

Pankreas Büyümesi Belirtileri ve Tedavisi

Pankreas İltihabı Belirtileri ve Tedavisi

Pankreas İltihabı Belirtileri ve Tedavisi

Pankreas Nerede Pankreas Vücudun Neresindedir

Pankreas Nerede Pankreas Vücudun Neresindedir

Karaciğer Pankreas Özellikleri ve Görevleri

Karaciğer Pankreas Özellikleri ve Görevleri

Güncel

Pankreas Başı Kanseri Belirtileri ve Tedavisi

Pankreas Başı Kanseri Belirtileri ve Tedavisi

Güncel

Pankreasın Görevi ve Özellikleri

Pankreasın Görevi ve Özellikleri

Güncel

Pankreas Görevleri ve Özellikleri

Pankreas Görevleri ve Özellikleri