Pankreas Görevleri ve Özellikleri
07 Temmuz 2024

Pankreas Görevleri ve Özellikleri

Pankreas Görevleri

Pankreas, karın boşluğunun üst kısmında, bel omurlarının ön tarafında bulunan bir organdır. Vücudun genel işleyişi içinde diğer organlar gibi, pankreasın da belli görevleri vardır. Organın çoğu bölümü sindirim ve hazmı kolaylaştıran önemli salgıların üretilmesinde rol oynayan alveoler bez dokusundan meydana gelmiştir. Tüketilen besinlerin her biri farklı enzimlerle sindirilmektedir. Pankreas, besinlerin her birine uygun olan enzimi üreterek sindirimine yardımcı olur. Vücudun gizli bir destekçisi olan pankreas, planlı bir şekilde vücuttaki dengeleri korumaya yardımcı olur. Kandaki maddelerin farklılaşmasında bile devreye girerek, dengenin sağlanmasına yardımcı olur. Kanda olması gereken şeker oranını ayarlar, sindirime gönderdiği enzimlerle yaşam için kolaylıklar sağlar. Bağırsakların mide asidinden zarar görmesini engelleyen enzimi üreten bu organdır.

Pankreasın Sindirimdeki Rolü

Pankreasın sindirim sürecindeki rolü oldukça kritiktir. Sindirim sisteminde pankreasın devreye girmesi, midede devam eden sindirim sırasında kolesistokinin adlı enzimin kana karışmasıyla başlar. Bu enzimin kanda belli bir orana ulaşması pankreasın uyarılmasını sağlar. Bundan sonra pankreas, besinlerin parçalanmasını sağlayan enzimleri on iki parmak bağırsağına yönlendirmeye başlar.

Pankreas, tüketime göre farklı enzimler üretir:

  • Karbonhidratlı besinler tüketildiğinde amilaz enzimi
  • Proteinli besinler tüketildiğinde ribonükleaz, tripsin, kimotripsin, deoksiribonükleaz ve karboksipeptidaz enzimleri
  • Yağ oranı yüksek besinler tüketildiğinde ise lipaz enzimi

Sindirim için her besine göre farklı enzimler üreten pankreas, bu görevini sağlıklı olduğu sürece yapmaya devam eder. Pankreasın sindirime yardımcı olan enzimleri salgılayan açık tarafı tükürük bezlerine benzer. Bu bölüm asinüs adlı parçalardan meydana gelir. Asinüs denilen loplar arasında Langerhans adacıkları bulunmaktadır. Burası kılcal damarlar yönünden zengindir. Burada kan şekerinin düzenlenmesine yardımcı olan glukagon ve insülin hormonları salgılanır.

Pankreasın Hormon Salgılama Fonksiyonu

Kanda bulunan şeker oranının belli oranlarda olması hayati önem taşımaktadır. İnsülin adlı hormon karaciğer ve diğer organların fazla şekeri tutmalarını, kandaki şeker seviyesi düşerse salgıladığı glukagon hormonu ise depolanan şekerin kana geri gönderilmesini sağlar. Bu sayede kandaki şeker seviyesi normal seyrini korur.

Pankreas Salgılarının Pankreasa Etkisi

Pankreas, kendi ürettiği parçalayıcı özellikleri bulunan enzimlerden etkilenmez. Protein sindirimine yarayan enzimler öncelikle aktif olmayan şekilde üretilir. Bu durumdayken proteinlere ve pankreasın kendisine zarar veremezler. On iki parmak bağırsağına atılan enzimler burada özel bir maddeyle birleşerek, değişim geçirirler. İnce bağırsakta salgılanmış olan enterokinaz adlı maddeyle birleşerek, sindirime hizmet ederler.

Ekstra Bilgiler

Pankreasın görevleri sadece sindirimle sınırlı değildir. Pankreas, ayrıca metabolizmanın düzenlenmesinde de önemli bir role sahiptir. Pankreasın düzgün çalışmaması, diyabet gibi ciddi sağlık sorunlarına yol açabilir. Diyabet, pankreasın insülin üretiminde yetersiz kalması veya üretilen insülinin vücut tarafından etkili bir şekilde kullanılmaması durumunda ortaya çıkar. Bu nedenle, pankreas sağlığına dikkat etmek, genel sağlığın korunması için hayati öneme sahiptir.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

İlk soruyu siz sormak istermisiniz?

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Pankreas Diyeti Listesi

Pankreas Diyeti Listesi

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Pankreas Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Pankreas Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Pankreas Hormonları Türleri ve Özellikleri

Pankreas Hormonları Türleri ve Özellikleri

Pankreas Sağlığı Koruma Yolları

Pankreas Sağlığı Koruma Yolları

Pankreas Ağrısı Nereye Vurur?

Pankreas Ağrısı Nereye Vurur?

Pankreas Taşı Belirtileri ve Tedavisi

Pankreas Taşı Belirtileri ve Tedavisi

Güncel

Pankreas Vücudun Neresindedir?

Pankreas Vücudun Neresindedir?

Güncel

Akut Pankreas Belirtileri ve Tedavisi

Akut Pankreas Belirtileri ve Tedavisi

Güncel

Pankreas Kisti Belirtileri ve Tedavisi

Pankreas Kisti Belirtileri ve Tedavisi