Kronik Pankreas İltihabı Belirtileri ve Tedavisi
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Kronik Pankreas İltihabı Belirtileri ve Tedavisi

Kronik pankreas iltihabı, konusunu bilmeden önce pankreas iltihabını bilmek gerekmektedir. Karnın arka bölümünde yer alan pankreatik kanal adı verilen bir tüp aracılığıyla bağırsaklara sindirim suyu ve enzim salgılar. Salgılanan bu sıvı öd suyu ile birleşerek gıdaların sindirilmesini sağlamaktadır. Bir diğer önem arz eden görevi ise kana ünsülin ve glukagon hormonları salgılayarak gıdalardan gelen glikozun hücrelere ulaştırılması ve vücudun enerji üretimine katkıda bulunmasıdır. Bu sayede kandaki şeker oranı dengede tutulmaktadır. Sağlıklı bir bireyde pankreas tarafından üretilen ve sindirim sırasında kullanılan sıvılar ince bağırsağa gidene kadar aktif değildir. Fakat pankreas iltihaplandığında bu sıvılar hemen pankras içinde aktif hale gelir ve kendisini üreten dokularda hasar meydana getirir.

Kronik Pankreas İltihabı

Akut iltihaba göre daha ciddi bir iltihaptır ve dokularda kalıcı tahribata yol açma ihtimali oldukça yüksektir. Kronik ve akut pankreatit gibi sindirim enzimlerinin pankreasa yakın dokulara ataklar gerçekleştirmesiyle oluşur. Hastalığın en sık görülen nedeni uzun yıllar boyunca aşırı alkol kullanımıdır. Diğer nedenler arasında kalıtsal bozukluklar, kistik fibrozis , yüksek kalsiyum düzeyi, kanda yüksek oranda yağ bulunması, bazı bağışıklık sistemi ve ilaçlar bulunmaktadır.

Kronik Pankreas İltihabı Belirtileri Nelerdir?

Kronik Pankreas iltihabı görülen kişilerin genelinde karnın üst bölgesinde ağrılar görülür. Ağrı ani şekilde sırt bölgesine yayılabilir ve yemekten sonra bir şey içildiğinde şiddetlenebilir. İltihap ilerledikçe ağrıların azaldığı görülebilir. Bunun temel sebebi ise artık pankreasın ağrılara yol açabilecek enzimleri aşırı şekilde tahrip etmesinden kaynaklanmaktadır. Kusma, yağlı dışkı, kilo kaybı, mide bulantısı ve kusma Kronik Pankreas iltihabının diğer belirtileridir.

Hasta birey normal yeme alışkanlıklarına devam etse dahi kilo kaybı yaşaması mümkündür. Bunun temel sebebi ise pankreasın üretmesi gereken sindirim sıvısını üretmemesi ve gıdaların bu nedenle tam anlamı ile sindirilememesinden kaynaklanmaktadır. Sindirim tam anlamı ile gerçekleşmediği için ise yeterince vitamin, mineral, yağ, protein ve karbonhidrat vücuda alınamaz.

Kronik Pankreas iltihabı Tedavisi Nasıl Yapılır?

Hasta kişi hastaneye yatırılır ve ağrılarını dindirmek amacı ile ağrı kesici verilmeye başlanır. Kilo kaybı devam ediyor ise nazogastrik beslenme uygulanır. Normal beslenmeye geçildiği zaman sindirim enzimini üretemeyecek durumda ise her öğün sentetik enzim takviyesi yapılır. Sentetik enzim kişinin kaybettiği kiloları tekrar almasına yardımcı olur. Bu aşamalardan sonra hastanın beslenme programı düzenlenir az yağlı, küçük ve sık öğünlerle beslenme sağlanır. Bol su içemek ve kafeinli içeceklerden uzak durmak ise tedavinin süreci açısından önemli bir yere sahiptir.

Kronik Pankreas İltihabı Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Pankreas Tümörü Belirtileri ve Tedavisi

Pankreas Tümörü Belirtileri ve Tedavisi

Pankreas Taşı Belirtileri ve Tedavisi

Pankreas Taşı Belirtileri ve Tedavisi

Pankreas İyi Gelen Bitkiler Nelerdir?

Pankreas İyi Gelen Bitkiler Nelerdir?

Pankreas Vücudun Neresindedir?

Pankreas Vücudun Neresindedir?

Pankreas Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Pankreas Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Güncel

Karaciğer Pankreas Özellikleri ve Görevleri

Karaciğer Pankreas Özellikleri ve Görevleri

Güncel

Pankreas Görevleri ve Özellikleri

Pankreas Görevleri ve Özellikleri