Pankreas Taşı Belirtileri ve Tedavisi
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Pankreas Taşı Belirtileri ve Tedavisi

Pankreas taşı; Pankreasta oluşan taşların en büyük nedeni safra kesesinde meydana gelen taşlardır. Bu safra kesesinde meydana gelen taşlar zaman içerisinde birbiri ile bağlantılı bu iki organ arasında bulunan pankreas kanalına gelmesi ile meydana gelen bir rahatsızlıktır. Pankreas taşları genellikle kronik pankreatitle birlikte bulunur. Ancak pankreas kanal taşlarından mı kaynaklı yoksa kronik Pankreatit sonucunda mı taş oluştuğu kesinliği bilinmemektedir. Pankreatik sfinkterotomi ve balonla taşların çıkarılması yöntemi pankreas kanalında bulunan taşların çıkarılmasında güvenle ve başarı ile uygulanabilen bir tedavi yöntemidir. Tekrarlayan karın ağrıları ile hastaneye giden kişilerde tetkikler sonucunda pankreas kanalında taşlar tespit edilen ortalama sekiz hastada yaş ortalaması otuz yaştır.

Pankreas taşı

Bu taşın pankreas kanalında olması aynı zamanda iltihaplanma belirtilerini görülmesi ile başlayan bir hastalıktır. Nedeni de taşın kanalda oluşmasından veya safradan kanala geçmesinden kaynaklı olarak orada yaşanan tıkanmadan kaynaklı pankreas da iltihaplanma meydana gelmesidir. Pankreas karının tam arkasında ince bağırsağında hemen altında yer alan düz ve geniş bir bez şeklindedir. Bu organın ana işlevi vücuttaki yağ ve karbonhidratların, sindirim için gerekli olan enzimlerin sağlanmasında kullanılmaktadır. Sindirim sistemi için gereken hormonların yani glikoz ve insülin hormonlarının üretilmesini sağlayan organdır.

Pankreasta bulunan iltihaplarının iki şekli vardır. Bunlardan bir tanesi de safra kesesinde oluşan taşların pankreas kanalına gelmesiyle meydana gelir. Bu tür iltihaplanmaya da akut pankreas iltihabı denir. Özellikle safra kesesinde oluşan taşların pankreas kanalına ilerlemesi ile meydana gelen pankreas taşları burayı tıkayarak kanaldan geçecek olan enzimlerin ve hormonların geçişine izin vermediğinden pankreasta iltihaplanma yapar. Safra kesesi ve pankreas birbirine bağlantılı iki organ olduğundan özellikle sürekli ve aşırı alkol kullanımı olan kişilerde safrada taş oluşumu gözlemlenir. Bu taşların safradan çıkıp pankreas kanalına ilerlemesi, bu tür alkol kullanımı olan kişilerde kanal tıkanmalarına neden olarak iltihaplanmaya sebep olur.

Pankreas taşı kaynaklı iltihaplanmanın belirtileri nelerdir?
 • Kusma,
 • Bulantı,
 • Hızlı nabız,
 • Kurutma,
 • Deri döküntüsü,
 • Böbrek yetmezliği,
 • Düşük kan basıncı,
 • Yüksek ateş,
 • Hıçkırık,
 • Hazımsızlık,
 • Terleme,
 • Yorgunluk,
 • Gaz,
 • Kalp yetmezliği gibi belirtiler içerir.
Pankreas taşı tanısı nasıl konulur?

Pankreas taşlarından kaynaklı hastalığın teşhisi için doktor özellikle hastanın kan basıncına, ateşine nefes alıp verişindeki hıza bakarak laboratuvar testleri olan kan ve idrar testi isteyerek bakar. Hastada tam kan sayımı yapılır ve kandaki şeker düzeyine bakılır. Özellikle karın bölgesinin MR istenerek film sonuçlarına göre safra kesesi taşlarına bakılır. Ayrıca bu testlerde pankreas içerisindeki hücrelerin ne şekilde ne kadar zarar gördüğüne de bakılır. Böylelikle oluşan akut pankreasın nedeni belirginleştirilerek pankreas kanalındaki taş tespit edilir.

Pankreas taşı tedavisi nasıl yapılır?

Bu organda yaşanacak sıkıntı ve hastalıklar çok önemli olduğundan genellikle hemen acil müdahale yapılması gereken bir hastalıktır. O yüzdende bu belirtiler ile gelen hastalar hemen müşayede altına alınarak gereken testlerin yapılmasının ardından hemen tedavisini başlanmalıdır. Öncelikli olarak hastada pankreas iltihaplanması tedavisine başlanır. İltihabın kuruması için hastaya ilk müdahale olarak hazımsızlık sindirim sistemi gibi sorunlardan kurtulması için gereken ilaç müdahalesi yapılır. Daha sonrasında ise hasta aşırı su kaybına uğrayacağından ötürü sıvı takviyesi yapılır. Bu durumda hastada az yemek yeme ve beslenme şekilleri görülebilir. Hastanın yaşadığı karın ağrıları analjezik ilaçlar ile hafifletilir. Oluşan iltihaplanma kontrol altına alındıktan sonra hastada sıvı ve yumuşak yemeklere geçiş başlar ayrıca aldığı besinlerin yanında vitamin ve kalsiyum takviyesi hastaya uygulanır. Hastada iltihaplanma tam olarak iyileşene kadar normal beslenmeye geçiş yapılmaz artık iyileşen iltihaplanmadan sonra buna neden olan alttaki nedenin tedavisine başlanır. Safra kesesinde oluşan taşlardan kaynaklanan bir iltihaplanma ise kanala geçen ve safra kesesi içerisinde bulunan taşlar safra kesesi ameliyatı ile alınır. Ayrıca kanalda taşlardan dolayı bir daralma var ise kanal cerrahi müdahale ile genişletilerek kanaldaki taşların yok edilmesi sağlanır. Böylelikle pankreasta oluşan taşların tedavisi kesin olarak yapılmış olur.

Pankreas Taşı Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Pankreas Bezinin Özellikleri

Pankreas Bezinin Özellikleri

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Pankreas Enfeksiyonu Belirtileri ve Tedavisi

Pankreas Enfeksiyonu Belirtileri ve Tedavisi

Akut Pankreas Belirtileri ve Tedavisi

Akut Pankreas Belirtileri ve Tedavisi

Pankreas Bezi İltihabı Belirtileri ve Tedavisi

Pankreas Bezi İltihabı Belirtileri ve Tedavisi

Pankreas Nerede Pankreas Vücudun Neresindedir

Pankreas Nerede Pankreas Vücudun Neresindedir

Kronik Pankreas İltihabı Belirtileri ve Tedavisi

Kronik Pankreas İltihabı Belirtileri ve Tedavisi

Güncel

Yapay Pankreas Nedir ve Nasıl Çalışır?

Yapay Pankreas Nedir ve Nasıl Çalışır?

Güncel

Pankreas Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Pankreas Ameliyatı Nasıl Yapılır?