Pankreas Ameliyatı Nasıl Yapılır?
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Pankreas Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Pankreas ameliyatı, pankreas kanserlerinde tedavi yöntemi olarak uygulanmaktadır. Her hastada ameliyat uygulanması pek mümkün olmaz. Ameliyatın uygulanabilmesi için, kanserin erken teşhis edilebilmesi gerekir. Kanserin uzak organlara kadar yayılması, cerrahi müdahaleyi ilaç tedavisinin gerisine atmaktadır. Yapılan araştırmalar tümörlerin bir kısmının alındığı ameliyatların, hastaların yaşam sürelerine faydası olmadığını göstermiştir. Pankreas ameliyatları en zor ameliyatlar arasındadır. Sonrasında rehabilitasyon süresinin uzunluğu, meydana gelebilecek komplikasyonların ciddiyeti hastalar içinde zor ameliyat olduğunu göstermektedir.

Pankreas ameliyatı ile tedavi hangi amaçlarla kullanılabilir?
  • Küratif ameliyatlar: Hastalardaki tümörün tamamen alınabilmesi mümkün olduğunda, hastanın genel durumu uygun olduğunda kullanılan ameliyatlardır. Bu ameliyatlar hastaların sadece %20'sinde uygulanabilmektedir.
  • Palyatif ameliyatlar: bu ameliyatlar görüntüleme yöntemleri kullanılarak tümörün geniş bir alana yayıldığı tespit edilmiş ve hepsinin alınamayacağı bilinen tümörlerde kullanılan tekniklerdir. Bu ameliyatlarda amaç, hastalığın neden olduğu tıkayıcı belirtileri ortadan kaldırmak ya da hafifletmektir. Bunlar safra kanalı ya da bağırsaklardaki tıkanıklıklarda tercih edilirler.
İyileştirme özelliğine sahip olan küratif ameliyatlar

Bu ameliyatların çoğunluğu pankreasın baş kısmında olan tümörlerde uygulanır. Bu tümörler safra yoluna yakın olduklarından, erken dönemde sarılığa neden olup, hastalığın erken teşhisine yardımcı olurlar. Tümörlerin alınabilmesi için 3 cerrahi yöntem bulunmaktadır.
  • Whipple yöntemi (Pankreatoduodenektomi): Pankreas kanserlerinde en fazla kullanılan cerrahi yöntemler arasında yer alır. Bu ameliyatla pankreasın baş bölümü, bazı hallerde gövdesi, etrafındaki lenf bezleri, mide ve ince bağırsağın bir kısmı, safra kanalının bir bölümü ve safra kesesi alınır. Safra kanalı ince bağırsağa bağlanır. Bu ameliyat bazı durumlarda ölümle sonuçlanabilen riskli bir durumdur. Doktorun bu konuda tecrübeli olması ve hastanenin bu ameliyatlar konusunda deneyimli olması önemlidir. Ameliyat sonrası oluşabilecek komplikasyonlar ameliyat yapılan yerde sızıntı olması, kanama olması, enfeksiyon oluşması, yemekten sonra midenin kendini boşaltamaması gibi belirtilerdir. Pankreas kanseri için en önemli tedavi seçeneği ameliyat olmasına rağmen, yapılan her ameliyat tam olarak iyileşme sağlayamamaktadır. Tanı aşamasında tümörlerin sadece %20'sinin pankreas içiyle sınırlı olduğu belirlenebilmekte, bunlarında yarısının tamamen alınabileceği ameliyat esnasında ortaya çıkmaktadır. Başarılı bir ameliyat gerçekleşmiş olsa da kanserli hücreler vücuda yayılmış olabilir. Bu durumda hücreler zamanla büyüyecek ve ölüme giden sorunlar yaşanacaktır.
  • Distal pankreatektomi: bu ameliyatlarda pankreasın kuyruk bölümü ya da kuyrukla beraber gövdenin bir bölümü ve dalak alınır. Bu tür ameliyatlar daha çok kuyruk ve gövde bölümünde bulunan tümörler için uygulanır. Ameliyatta dalak alındığından, hastalara operasyon öncesinde bazı aşıların yapılması önerilmektedir.
  • Total pankreatektomi: Pankreasın baş ya da gövde kısmında olan tümörlerde bu ameliyat yöntemi uygulanır. Ameliyatta pankreasın tamamı ve dalak alınır. Pankreas olmadan yaşanabilir, ancak yaşam boyu insülin takviyesi alınması gerekir.
Hafifletici özelliğe sahip palyatif ameliyatlar

Kanser tamamen alınamayacak şekilde yayılmışsa, semptomları hafifletmek için yapılan ameliyatlardır. Bu kanser türü çabuk yayılım gösterdiğinden, hafifletici ameliyatlar fazla tercih edilmez. Hastaların tam olarak iyileşemeyeceği anlaşıldığında, bu ameliyatlar yapılmaktadır. Hastalara bu şekilde daha iyi bir yaşam kalitesi sağlanmaktadır.

Pankreas Ameliyatı Yorumları

soru

Misafir ziyaretçi

10 Nisan 2024 Çarşamba

Annemi de,dayımı da bu hastalıktan kaybettik. Kimsenin moralini bozmak istemem ama 2side 2ay içinde vefat etti. Belirti vermiyor. Doktora gittiğinizde iş işten geçmiş oluyor. Çok güçlü bir tümör. Yakalandığınız zaman size yaşam şansı vermiyor😔

Cevap yaz
cevap

Admin

18 Haziran 2024 Salı

Misafir ziyaretçi, başınız sağ olsun. Bu zor dönemde sizin ve ailenizin yanında olduğumuzu bilmenizi isteriz. Kaybettikleriniz için derin üzüntü duyuyoruz. Paylaştığınız bu deneyim, diğer insanların da farkındalığını artırabilir. Destek ve dayanışma içinde olmanızı dileriz.

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Pankreas Kanseri Evreleri Nelerdir?

Pankreas Kanseri Evreleri Nelerdir?

Pankreas Kanseri Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

Pankreas Kanseri Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

Pankreas Hastalıkları Belirtileri ve Tedavisi

Pankreas Hastalıkları Belirtileri ve Tedavisi

Yapay Pankreas Nedir ve Nasıl Çalışır?

Yapay Pankreas Nedir ve Nasıl Çalışır?

Pankreas Bezi İltihabı Belirtileri ve Tedavisi

Pankreas Bezi İltihabı Belirtileri ve Tedavisi

Güncel

Pankreas Öz Suyu Görevi ve Özellikleri

Pankreas Öz Suyu Görevi ve Özellikleri

Güncel

Pankreas Bezinin Özellikleri

Pankreas Bezinin Özellikleri

Güncel

Pankreas Enfeksiyonu Belirtileri ve Tedavisi

Pankreas Enfeksiyonu Belirtileri ve Tedavisi